Sütlü Tatlılar

Tavuk Göğsü Tarifi

Tavuk Göğsü Tarifi


Tavuk Göğsü Tarifinin Malzemeleri : 

 • 1/2 tane tavuk göğsü
 • beş su bardağı süt
 • üç yemek kaşığı mısır nişastası
 • üç yemek kaşığı pirinç unu
 • 6 yiyecek kaşığı toz şeker
 • 1 tane damla sakızı (1 ufak parça)
 • bir yemek kaşığı tereyağı

Tavuk Göğsü Tarifinin Püf Noktası Nedir ?

Tel tel ditilmiş tavuk etlerini duru suda uzun süre durduktan sonra sonrasında tatlı yapımında kullanınız.

İsteğe göre tatlı bileşimine vanilya ekleyebilir, tereyağı olmadan da tatlıyı yapabilirsiniz.

Tavuk Göğsü Tarifi Nasıl Hazırlanır ?

 1. Gerçek tavuk göğsü tatlısına minicik boyutta eklenen tavuk göğsünü, üstünü geçecek kadar su ekleyerek güzelce yumuşayıncaya kadar haşlayınız.
 2. Kemik ve deri taraflarını temizlediğiniz tavuk göğsünü küçük küçük temizleyin. Tel tel ayırdığınız haşladığınız tavuk göğsünü, kevgire alınız ve bereketli suda sudan geçirin.
 3. Farklı bir tencereye eklediğiniz kadayıf büyüklüğündeki tavuk göğüs etlerini üstünü geçecek kadar su ekleyerek tavuğun kokusu hepsi çıkana kadar uzun biraz beklemeye alın. Zaman zaman suyu değiştirmeyi ihmal etmeyin.
 4. Soğuk sütü derin bir tencereye aktarınız ve suyunu süzülen tavuk etleriyle beraber 10 dakika boyunca kaynatınız.
 5. Toz şeker ve damla sakızı eklemiş olduğunuz tatlı karışımını şeker eridikten sonrasında tahta bir kaşık veya tokmak desteği ile döve döve pişirmeye devam ediniz.
 6. Pişirme sırasında macun kıvamını alan tavuk göğsü tatlısına parlaklık vermesi adına bütün işlemler bittikten sonra ufak bir adet tereyağı katınız ve karışmasını sağlayarak tatlının sıcaklığıyla erimesini sağlayınız.
 7. Ikram kaselerine paylaştırdığınız tatlıyı, kıvam alması için buzdolabında soğuttuktan sonrasında ikram ediniz. İsteğe göre dondurma veya tarçın eşliğinde arkadaşlarınızla paylaşınız.

Yorumlar